Problemy z przełykaniem (dysfagia)

Czym jest dysfagia?

Dysfagia to problemy z przełykaniem lub niemożność przełykania pewnych pokarmów. Problemy z przełykaniem czynią spożywanie posiłków przykrym i mogą prowadzić do utraty apetytu oraz zmniejszenia spożycia pokarmów.

W najcięższych przypadkach dysfagia może być związana z przedostawaniem się kęsa pokarmowego do dróg oddechowych, co może nawet prowadzić do zakrztuszenia. Rozwiązaniem są produkty o odpowiedniej konsystencji i teksturze, które pozwalają na odżywianie osób z dysfagią.

Przyczyny

Problemy z połykaniem występują głównie u osób starszych, osób chorych neurologicznie oraz u pacjentów onkologicznych. Przyczynami dysfagii mogą być także zmiany strukturalne, stany zapalne i czynniki zewnętrzne – może wynikać np. z działań niepożądanych niektórych leków.

W wyniku dysfagii pacjent ma ograniczoną możliwość przyjmowania pożywienia. Może dotyczyć to wyłącznie pokarmów stałych, półstałych, półpłynnych, płynnych lub kombinacji wymienionych konsystencji.

Występowanie

Dysfagia może występować we wszystkich grupach wiekowych - u dzieci, dorosłych i osób starszych. Występowanie dysfagii w populacji ogólnej szacuje się na około 10%, z bardzo znaczącym wzrostem w osób starszych.

Największa częstotliwość zachorowań obserwowana jest u ciężko chorych pacjentów oraz u osób starszych. Standardowo dolegliwość ta towarzyszy chorobom przewlekłym. Badania wykazują występowanie zaburzeń połykania u 30 - 50% pacjentów z tych grup.

Objawy – czyli kiedy skonsultować się z lekarzem

Dysfagia może objawiać się w następujący sposób:

  • Oznaki bezpośrednie: kaszel, krztuszenie się, odruchy wymiotne, konieczność kilkukrotnego połykania kęsów pokarmu, dyskomfort lub ból podczas połykania, obecność cząstek pokarmu w nosie, przetrzymywanie pokarmu w ustach i unikanie przełykania.
  • Oznaki pośrednie: niechęć do jedzenia, spadek wagi (niedożywienie spowodowane zredukowanym spożyciem pokarmu), odwodnienie (spowodowane dostarczeniem niewystarczającej ilości płynów oraz zaburzeniami regulacji pragnienia, zwłaszcza u osób starszych), nawracające infekcje dróg oddechowych (najczęściej występującą komplikacją przy dysfagii jest zachłystowe zapalenie płuc wywołane przedostaniem się płynów/pokarmów do tchawicy lub oskrzeli).

Postępowanie żywieniowe

Terapia dysfagii wymaga specjalnego postępowania żywieniowego oraz najczęściej modyfikacji konsystencji posiłków. Dzięki temu osoby z dysfagią mają możliwość lepszej kontroli procesu przełykania. Z czasem pacjenci mogą ponownie wyćwiczyć odpowiednie grupy mięśni, czy też nauczyć się nowych technik przełykania.

Pierwszym wyborem dla wszystkich pacjentów jest zazwyczaj żywienie doustne, jako że jest to fizjologiczna droga przyjmowania składników odżywczych. Interwencja żywieniowa przy dysfagii ma różne cele:

  • Utrzymanie lub osiągnięcie prawidłowego stanu odżywienia;
  • Uniknięcie niedożywienia i odwodnienia spowodowanego redukcją przyjmowania pokarmów i napojów;
  • Zmniejszenie ryzyka zakrztuszenia i zachłystowego zapalenia płuc.

Dieta o zmodyfikowanej konsystencji jest najczęściej stosowanym postępowaniem w przypadku pacjentów z dysfagią. Produkty Nutrisens przeznaczone dla pacjentów z dysfagią mają trzy stopnie gęstości (w wyborze najbardziej właściwego pomaga autorskie narzędzie Nutrisens - DSA Pack):

  • I Poziom (Stopień 1) – konsystencja półpłynna, wskazana u pacjentów niebędących w stanie przeżuwać i połykać pokarmów stałych i płynnych
  • II Poziom (Stopień 2) – konsystencja kremowa, wskazana u pacjentów z poważnymi zaburzeniami połykania i ograniczoną zdolnością przeżuwania
  • III Poziom (Stopień 3) – konsystencja półstała, wskazana w przypadku pacjentów, których zdolność przeżuwania jest ograniczona, a połykanie pokarmów stałych i płynnych akceptowalne

W celu umożliwienia pacjentom z dysfagią bezpiecznego jedzenia i picia, konieczne są odpowiednie rozwiązania żywieniowe. Szeroka gama produktów Nutrisens pozwala na pełny dostęp do rozwiązań o następujących funkcjach:

Zagęszczanie:

Preparat zagęszczający (Gel M) jest produktem na bazie modyfikowanej skrobi ziemniaczanej, przeznaczonym do zwiększenia lepkości posiłków lub zmiany konsystencji płynów w żelową - zarówno na ciepło jak i na zimno.

Nawadnianie:

Jellied water (woda w żelu), Hydra'fruit i Hydrafast Nutrisens mają określony próg przesuwu i lepkość, co pozwala na ich powolne przesuwanie wzdłuż błony śluzowej, dzięki czemu znacznie zredukowane jest ryzyko aspiracji. Dzięki zastosowaniu naturalnych składników (m.in. koncentrat soku owocowego) uzyskiwane są autentyczne smaki i aromaty, które stymulują odruch połykania.

Odżywianie:

Nawodnienie to nie wszystko. Konieczne jest także prawidłowe odżywienie pacjenta. Nutrisens proponuje szeroką gamę produktów dla osób dotkniętych niedożywieniem.

Postępowanie żywieniowe każdorazowo musi być prowadzone po konsultacji i pod nadzorem lekarza.

Nutrisens - Wszelkie prawa zastrzeżone | Realizacja: F-Media